Ragnarok (Kıyamet) nedir ve sonrasında neler oldu?

Ragnarok nedir?


Ragnarok, Kıyamet Günü, Tanrıların Önceden Tayin Edilmiş Sonu ve Kainatın Sonu anlamına gelir. İskandinav Mitolojisinde Tanrı Ve Devler arasında geçen savaşın sonu kıyamet ile sonlandırılmıştır.

Mitolojik efsaneye göre savaşı her iki taraf da kaybedecek, tanrılar ve devlerin yanında insanlar da yok olacaktır.


Milattan öncesine ait yazıtlarda Ragnarok efsanesi ayrıntılı olarak anlatılmıştır.


Bu yazıtlarda dünyanın son çağı karanlık çağ olarak tanımlanmıştır. İyilik yok olmaya yüz tutarken, kötülüğün egemenliği tüm dünyayı kuşatacaktır.


Boyları 3 metreden fazla olan kurt sürüleri, hem insanlara hem de mitolojik Tanrılara saldıracak, güneş ve ayın konumları değişecektir.


Güneş ve ayın yer değiştirmesi ile birlikte uzun bir süre kış mevsimi ve gece hüküm sürecektir. İnsanlar güneşe ve sıcak havaya muhtaç kalacak, salgın hastalıklar yayılacak ve umutsuzluk insanlığın genelini etkisi altına alacaktır.


Fenrir adlı korkunç bir canavar kıyamet gününe yakın ortaya çıkacak ve herkese saldıracaktır. (Eski yazıtlarda bu canavarın çenesinin gökyüzüne kadar uzandığı ve bir seferde binlerce insanı yutabildiği yazılıdır.)


Kıyametin en büyük alametlerinden biri olarak buzul çağın gelmesi gösterilir. Bu efsaneye göre 3 yıl üst üste kış mevsimi yaşanacak ve dev kurtlar önce güneşi sonra ayı yutacaktır.Ragnarok sonrası neler olTacaktır:


Peki ya sonra? yaşam sona mı erdi? her şey bitti mi? Tabi ki hayır canlar. Koskoca Tanrıların sonu gelir mi?

Tanrılar ile devler arasında çıkan savaş sonucu dünyanın sonunun gelmesi ve kıyametin kopmasının ardından, altın çağ başlamıştır.


  • Tarlalara daha ekinler ekilmeden ürünler kendiliğinden yeşerecek ve tüm hastalıkların çaresinin olacağı bir dönem başlayacaktır.


  • İkizi tarafından öldürülen Balder (Işık, neşe, saflık, güzellik, masumiyet ve barış tanrısıdır.) tekrar dirilecektir.


  • Ragnarok’ta ölmüş olan tanrıların kendi çocukları bu tanrıların mirasını geri alacaktır.


  • Yeryüzünü yerle bir eden bu yangından sadece iki kişi sağ kurtulmayı başarmıştır.

Bu iki kişi insanoğlunun yeni anne ve yeni babası olacaktır. Ve her şey yeniden en taze ve en baştan başlamış olacaktır.
206 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör