Horus, Gök Tanrısı

Horus (Heru, Her, Hor, Har), Antik Mısır mitolojisinde gök tanrısıdır.


Firavunlar kendilerini Horus'un yeryüzündeki cisimleşmiş hâlleri olarak gördükleri için Horus, Antik Mısır'ın en önemli tanrılarından biridir.


Firavunlar, Horus'un ismini kendi isimlerinden biri olarak alırlardı. Aynı zamanda Firavunlar Ra'nın takipçisiydiler, bu yüzden Horus aynı zamanda güneş ile de ilişkilendirilirdi.


Mısır'ın farklı bölgelerinde farklı Horus varyasyonları konusundaki ihtilafı çözmek için en az on beş farklı Horus formu kullanılmıştır. Bu formlar ait oldukları soy ağacına bağlı olarak güneş ve Osiris tipi olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir. Eğer İsis'in oğlu olduğu söyleniyorsa, Osiris tipi; yoksa güneş tipi kabul edilmektedir. Güneş tipi Horus, Atum, Ra, Geb ya da Nut çeşitli tanrıların oğlu olarak adlandırılırdı.


Horus, şahin başlı tasvir edilir, bazı tasvirlerde firavunlarİsis'in kucağında sembolize edilmiştir. Bunun sebebi firavunların dünya üzerindeki Horus olduğuna inanılmasındandır.


Horus'un Doğumu:


Harsiesis (İsis'in oğlu), Horus'a, Isis'in büyüleri ile babası Osiris'in öldürülmesinden sonra gebe kalınmıştır. Annesi tarafından Buto'ya yakın yüzen ada Chemmis'te büyütülmüştür. O, şeytani amcası Set'in daimi düşmanıydı, fakat annesi onu korudu ve yaşattı.


Horus'un Gücü:


Ay gözü” de denilen sol gözü kutsal sayılarak manevi bir anlam taşır. Horus’un gözleri her daim dünyanın üstünde var olan ay ve güneşi temsil eder.


Horus gözlerini açınca ortalığın aydınlandığına, kapatınca da karardığına inanılır. Bu nedenle güneşle temsil edilen Güneş Tanrısı Ra’nın gözü olarak da ifade edilir.Gözlerimizin göremediği şeyleri algılayabildiği söylenen Horus’un gözü,

Mısırlılar tarafından kutsal kabul edilerek, iyileştirici ve koruyucu güçleri olduğuna inanılır. Her sabah yeryüzüne bereket ve ışık getirmek için yeniden doğduğu söylenen bu göz, manevi anlamıyla, vicdan gözünü simgeler.35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör