12 Olimposlular

On İki Olimposlular ya da sadece Olimposlular, Yunan mitolojisinde dünyayı yöneten tanrılar grubudur. Kendilerinden önceki tanrı grubu olan Titanları, Titanlar Savaşı'nda yenerek yönetimi ele geçirmişlerdir. "Tanrıların Kralı" sıfatıyla Zeus, Olimposluların lideridir. Kraliçe sıfatı ise Zeus'un eşi Hera'ya aittir. Olimpos adı Yunanistan'ın en yüksek dağı olan Olimpos Dağı'ndan gelir. Tanrıların dağın zirvesinde bulutların arasında sarayları olduğuna inanılır.12 Olimposlular kimlerdir:


Zeus:

Göklere hükmetmesiyle ve çapkınlığı ile bilinen Zeus, tanrı ve tanrıçaların en kudretli ve en güçlüsü olarak bilinmektedir. Göklere, gök gürültülerine ve şimşeklere hükmeder.Poseidon:

Denizler Tanrısı olarak kabul edilen Poseidon, aynı zamanda depremler tanrısı olarak da bilinir.
Hades:


Hades yeraltına hükmetmekte ve orada yaşamaktadır. Olimpos’a gitmez, tanrı ve tanrıçaların Olimpos’ta düzenlediği şölenlere katılmaz. Bu nedenle 12 Büyük Olimposlu arasında yer almaz.
Kalan Olimpos'lular şu şekildedir:


Hestia: Aile Tanrıçası Demeter: Bereket Tanrıçası Athena: Bilgelik Tanrıçası Ares: Savaş Tanrısı Artemis: Av Tanrıçası Apollon: Müziğin ve Sanatın Tanrısı Afrodit: Aşk Tanrıçası Hermes: Haberci Tanrı Hephaistos: Ateş Tanrısı Dionysos: Şarap Tanrısı


174 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör